fbpx
Bizi Takip Edin

ERGONOMİK OFİS KOLTUĞU NASIL OLMALI

Türkiye’de ofis çalışanlarının mesai süreleri hakkında yapılmış bir araştırma olmamasına rağmen, bir çok ofis çalışanının fazla mesai yaptığı da bilinen bir gerçektir. Bu da bir ofis çalışanının günde yaklaşık 10 saatini ofiste, koltukta oturarak geçirmesi anlamına gelir. Bu nedenle ofis koltuğu normal bir koltuk veya misafir koltuğundan çok daha farklı ergonomik özelliklere sahip olmalıdır. Bu koşullar ergonomik ofis koltuğu nasıl olmalı sorusunu karşımıza çıkarıyor.

 

Ofis çalışanlarının dikkat etmesi gerekenlerin başında gelen ofis koltuklarının seçimi ve kullanımı ergonomi açısından dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur.

 

Ofis koltuğu doğru seçmek ve doğru şekilde oturmak duruş bozukluklarını önleme yöntemleri arasında ilk sıralarda yer alır.

 

Ergonomik ofis koltuğu nasıl olmalı ki ofis çalışanları sağlıklı bir çalışma günü geçirebilsinler?

 

Yükseklik

 

Ofis koltuğunun en önemli özelliği, yüksekliğinin vücudumuza uygun olarak ayarlanabilir olmasıdır. Ortalama boyutlarda bir insanın rahat oturabilmesi için ofis koltuğunun oturma yeri 40-50 cm yüksekliğinde olmalıdır. Ancak rahat ve uzun süreli bir oturma için koltuk yüksekliği mutlaka tam olarak ayarlanabilmelidir. Ofis koltuğu seçiminde, koltuğun yükseklik ayarının nasıl yapıldığına ve ayarladığınız yüksekliğin uzun süre sabit kalıp kalmadığına dikkat etmeniz önemlidir.

 

Arkalık ve Sırt Desteği

 

Doğru bir oturma pozisyonu elde etmek için sırtınızın koltuğa tam olarak temas etmesi ve bel çukurunuzu desteklemesi gereklidir. Ayrıca koltuğun omurganın normal şekli olan “S” şekli mutlaka korunmalıdır. Bunların yanında ofis koltuğunun arka kısmının yaklaşık 30-40 cm genişliğinde olması ve gerektiğinde eğimi veya yüksekliğinin ayarlanabilir olması önemlidir. Yanlardan bele destek veren koltukların seçimi daha rahat bir oturma sağlayacaktır.

 

Oturma Yeri

 

Ofis koltuklarının belki de en önemli parçası oturma yerleridir. Gün içinde koltukta oturduğumuz sürenin tamamını koltuğun oturma yerinin üzerinde geçiririz. Bu nedenle bu bölümün bir çok farklı özelliğinin olması gereklidir.

 

Koltuk oturma yeri terleme yapmayacak, kaymayan ve nefes alan bir malzemeden yapılmış olmalıdır. Ayrıca kişinin ağırlığına göre ne çok yumuşak ne de çok sert olmalıdır.

 

Oturma yerinin ölçüleri çok büyük olmamalı, sırtınızı ve belinizi ofis koltuğunun arkasına tam dayayarak oturduğunuzda, koltuğun ön kenarı ile dizinizin arkası arasında yaklaşık 5-7 cm mesafe olmalıdır. Bunun nedeni, koltuğun bacak arkasından geçen sinirlere baskı yaparak bacağı uyuşturmasını önlemektir.

 

Oturma yeri tam olarak düz olmamalı, vücut kıvrımları ile uyumlu bir şekilde olmalıdır.

 

Kol Desteği

 

Kol destekleri hem bilgisayar ve klavye kullanımını rahatlatan ve kola destek olan hem de oturma halinde dirsekler yardımıyla beli destekleyen bölümlerdir. Bu nedenle mutlaka vücudumuza uygun olarak ayarlanabilme özelliğine sahip olmaları gereklidir.

 

Ayrıca uzun süre kullanımda dirseklere zarar vermeyecek malzemeden yapılmış olması da önemlidir. Eğer kilolu bir yapıya sahipseniz, kol desteği bölümlerinin koltuğun oturma yerini genişletecek şekilde ayarlanabilir olması da tercih nedeni olabilir.

 

Koltuk Ayakları

 

Ofis koltukları her ne kadar risk taşımayan eşyalar gibi görünse de ciddi derecede düşme riski taşıyan eşyalardır. Özellikle dolap, çekmece ve masa gibi mobilyaların çok yakın bulunduğu ofislerde, koltuktan düşme durumunda kafanızı nereye vuracağınızı kestirmek çok zordur. Bu nedenle ofis koltuğunuzun mutlaka en az 5 adet ayak bulunmalıdır. Bu ayaklar rahat kullanım için tekerlekli olmalıdır. Mümkünse ses ve yumuşaklık için silikon bazlı tekerlek kullanılmalıdır.

 

Yukarıdaki kriterler sizler için ergonomik ofis koltuğu nasıl olmalıdır sorusuna cevap olabilir.

× Sorularınız ve teklif almak için bize ulaşın...