fbpx
Bizi Takip Edin

OFİS ERGONOMİSİ

İnsan Mühendisliği veya işbilim olarak da bilinen ergonomi, insan, makina ve işin birbirleriyle en iyi şekilde uyumlaştırılması amacıyla, insanın fizyolojik, biyolojik, anatomik ve diğer özelliklerini inceleyerek makine, alet veya eşyaların bu özelliklere uygun olarak tasarlanmasını sağlar.

Ergonomi prensipleri çalışan ve işyeri arasındaki uyumu artırmak için kullanılır. Pratik yaklaşım olarak ergonomi; İnsan, ekipman, kullanılan iş süreçleri ve iş çevresi ile ilişkileri düzenler.

Diğer bir tanıma göre “ergonomi nedir” sorusunun cevabı işyeri şartlarını ve iş taleplerini çalışanların kapasitelerine uygun hale getirme bilimidir. Ergonomi prensipleri çalışan ve işyeri arasındaki uyumu artırmak için kullanılır. Pratik yaklaşım olarak ergonomi; İnsan, ekipman, kullanılan iş süreçleri ve iş çevresi ile ilişkileri düzenler. Ofis ergonomisi de bu kapsam içindedir.

 

Ofis ergonomisinin yeterli olmamasından dolayı işyerinde görülen ergonomik rahatsızlıklar büyük oranda kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları olarak tanımlanan rahatsızlıklardır. Kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları genellikle şiddetli travmalar tarafından oluşmazlar ama kaslar, tendonlar (kirişler), bağlar, eklemler, kıkırdaklar gibi yumuşak dokularda ve sinir sisteminde tekrarlı incinmeler nedeniyle yavaşça ortaya çıkarlar.

 

Tekrarlama

 

İş sırasında aynı veya benzer hareketlerin sık aralıklarla tekrarlanması olarak tanımlanan faktörlerdir. Örnek olarak 2 saatten daha fazla süre hiç ara vermeden dakikada 2’den daha fazla kere el ile bir butona dokunmak veya klavye üzerinde gün içerisinde 4 saatten fazla ara vermeden yazı yazmak tekrarlanan iş olarak gösterilebilir.

 

Sürekli tekrarlayan işlerde, kasların dinlenmesi için yeterli aralar verilmezse kas ve iskelet sisteminde ağrılar ve rahatsızlıklar kaçınılmazdır.

 

Uygunsuz Duruşlar

 

Uygunsuz duruşlar vücudun doğal duruşunun dışındaki duruşlardır. Doğal duruş, iş için en güvenli ve rahat duruştur. Doğal olmayan duruşlar kas ve eklemlere baskı yaparak vücudun fiziksel limitlerini zorlar.

 

Uygunsuz duruşlara örnek olarak;

 

Gün içerisinde 2 saatten fazla sürekli eller ile omuz ve baş hizasının üzerinde çalışmak,

 

Gün içerisinde 2 saatten fazla diz çökerek çalışmak,

 

Gün içerisinde 2 saatten fazla beli bükerek veya eğerek çalışmak,

 

Ayaklarına destek vermeden oturmak verilebilir.

 

Statik Duruş

 

Çalışanların aynı pozisyonda uzun süre durarak veya oturarak çalışması gereken duruşlardır. Statik duruşlarda kan dolaşımı sınırlanır, kaslarda yorgunluk ve zedelenmeler oluşur. Ergonomik koşulların iyileşmesi ile statik duruş nedeniyle oluşabilen rahatsızlıklar önlenebilir veya etkileri sınırlandırılabilir.

 

Zamanla gelişebilen ve uzun süreli sakatlığa yol açabilen tekrarlayan gerilme yaralanmalarını ve diğer kas-iskelet bozukluklarını önlemek için uygun ergonomik tasarım gereklidir. Ergonomik tasarım genellikle ofis ürünlerine dahil edilir, bu nedenle ofis ergonomisi olarak adlandırılır. Bu ürünler masaları, sandalyeleri, klavyeleri, bilgisayar monitörlerini ve aralarındaki her şeyi içerebilir.

 

Kötü Ofis Ergonomisi

 

Kas-iskelet sistemi yaralanmaları, bozuklukları ve görme sorunları, kötü ofis ergonomisinin neden olduğu yaygın yaralanmalardır.

 

Bugün zamanımızın çoğunu masa başında oturarak harcıyoruz. Zararsız görünse de, bu eylem her geçen gün bedenlerimize zarar verme potansiyeline sahiptir. Ne yazık ki, çoğu insan kötü bir ofis ergonomik masa kurulumundan kaynaklanan tekrarlayan zorlanma yaralanmasının (RSI) etkilerini hissetmeye başlayana kadar bunu bile fark etmeyecektir.

 

Omuzlarınızı eğme ve germe gibi kolayca gözden kaçan davranışlar, sıkışmış sinirler, baş ağrıları ve bilek yaralanmaları gibi ofisle ilgili daha ciddi yaralanmaların temel nedeni olarak atfedilebilir.

 

Ofis çalışanları bu sorunlarından dolayı daha fazla hastalık izni kullandıklarında veya çalışma hızlarını yavaşlattıklarında bunun işverenler için gizli bir maliyeti söz konusudur.

 

Masachi Ofis Mobilyaları olarak ofis ergonomisine uygun ofis mobilyaları ile siz ve çalışanlarınız için sağlıklı ve verimli bir çalışma ortamı sağlıyoruz.

× Sorularınız ve teklif almak için bize ulaşın...