fbpx
Bizi Takip Edin

OFİSİNİZ ÇİÇEK AÇSIN

Ofisiniz çiçek açsın siz de stresten kurtulun. Ofisinizde çiçek yetiştirerek stresinizi azaltabilir, bu ofis çiçeklerinin sesi absorbe etmesini ve daha sessiz bir atmosfer yaratmasını sağlayabilirsiniz.

Dr. Roger S. Ulrich (Teksas A&M Üniversitesi), Helen Russell (Surrey Üniversitesi) ve Dr. Virginia Lohr (Washington State Üniversitesi) ‘un yaptığı araştırmaya göre, canlı bitkilerin varlığı, stresi azaltıyor.

Araştırmalara göre, ofis çiçeklerinin yoğunluğu havada bulunan bakterilerin miktarını azaltarak çalışma ortamımızın sağlık oranını yükseltiyor. Yeterli sayıda ofis çiçeği bulunmayan çalışanların, diğerlerine göre daha fazla mazeret izni kullandığını ve alerjik sorunları olduğunu biliyor muydunuz?

Ofis çiçekleri, klima ünitelerindeki iş yükünü azaltıyor ve enerji tasarrufu etmenizi sağlıyor. Bu nedenle, çevre bilincine sahip ofisler; ofis alanlarında bulunan hava kirliliğini ve aynı zamanda enerji tasarrufu sağlamanın yolunu, ofis çiçeklerinin sayısını artırmada buluyor. Bu yüzden ofisiniz çiçek açsın diyoruz.

Ofisinizdeki sağlık ve ferahlığı arttırmak için altı bitki önerisine geçelim.

KAKTÜS:

Kaktüsgiller, gövdeleri etli ve yaprakları diken şeklini almış bir çiçekli bitkiler familyasıdır. Çok su istemeyen, güneşe bayılan, bakımı çok kolay ve ofis ortamında bakılmak için biçilmiş kaftan olan bitkilerdir. Radyasyon emilimi yapması da bilgisayar ortamının sağlınıza vereceği zararların önüne geçmenizi sağlar.

BAMBU:

Poaceae çim ailesinin Bambusoideae alt familyasında sürekli yeşil çiçekli bitkilerdir. Güneş ışına yakın, klima ve ısıtıcı gibi ürünlere uzak tuttuğunuz sürece uzun ömürlüdür. Kirli havayı emerek ortamdaki havayı temiz ve pozitif yapmayı kolaylaştırır.

BARIŞ ZAMBAĞI:

Ülkemizde adı barış çiçeği, barış zambağı ya da çiçeklerinin görüntüsü nedeniyle yelken çiçeği olarak anılan bu güzeller güzeli çiçek, dünyada en çok bilimsel adı da olan spathiphyllum ismiyle biliniyor. Bakımı görüntüsünün aksine oldukça kolaydır. Onu sevmek için başlı başına bir neden olan başka bir özelliği ise havayı temizleme konusundaki gücü. Kendisi NASA tarafından yürütülen çalışmalardan yararlanılarak hazırlanan “Havadaki zararlı kimyasal gazları yok eden bitkiler” arasında yer alıyor.

DEVE TABANI/KALP YAPRAKLI DEVE TABANI:

Ofis çiçekleri arasında yetiştirilmesi kolay olan bir diğer bitki ise devetabanı ve kalp yapraklı devetabanıdır. Havadaki oksijen seviyesini artırır ve daha iyi bir çalışma ortamında çalışmanızı sağlar. Yalnız dikkat edin, yapraklarının zehirli olduğu ile bilinir. Hem oksijen üretiyor, hem de zehirli… Enteresan olduğu kadar insan ruh haline iyi gelen bir ofis çiçeği olarak bilinir.

FİCUS BİTKİSİ:

Ofisinizin havasını temizlemek, tropikal bir hava estirmek ve stresten arınmak mı istiyorsunuz? Ficus bitkisi tam size göre. Çalışma ortamında bulunan stres yoğunluğunu düşürmesi ile bilinir. Ficus bitkileri, stresin bir uyarı işareti olarak yapraklarını kaybetmeye başlar ve böyle durumlardan sonra mutlaka bakım yapılması gerekir.

AREKA BİTKİSİ:

Areka bitkisi için ofisinizin nem kaynağı dememiz kesinlikle yanlış olmaz. Kuru ve havasız bir ofis ortamınız varsa, areka bitkisi sizin için ideal ofis çiçekleri arasında demektir. Doğal solunumu ile havadaki toksinleri yok eder ve ofis atmosferine doğal bir nem kazandırır.

Tüm farklılıklarına rağmen, bitkiler ve onların verdiği enerji, yıllar boyunca, şirketler tarafından enerji kullanımının azalması ve ofis sağlığının artırılması için önemli bir konu olmuştur.

Ofisiniz çiçek açsın diyoruz bu yüzden yapay ofis çiçekleri yerine  her zaman canlı ve büyütebileceğiniz bir ofis çiçeğine sahip olmayı denemelisiniz .

× Sorularınız ve teklif almak için bize ulaşın...