fbpx
Bizi Takip Edin

Ofiste Feng Shui

Feng Shui, rüzgar ve su anlamına gelen, doğada var olan yaşam enerjisini, yaşanılan mekânlarda harekete geçirme yöntemlerini gösteren eski bir Çin öğretisidir. Feng Shui, eski bir Çin yerleşim uygulaması olup, çevreyle uyumunu sağlamaya yönelik, uzayda mekânın ayarını yapmaya yönelik bir uygulamadır.

Feng Shui’de esas olan, kozmik enerji Chi’nin bulunduğunuz mekanda rahatça dolaşıp sizinle bir bütün olabilmesidir. Ofiste Feng Shui de bunu sağlamak için her şeyden önce fazlalıklardan kurtulmalısınız.

Havanız Değişsin:

Ofisinizde geçirdiğiniz zamanı verimli ve performansınızı maksimumda tutmak için ofisinizin havasının da negatif iyonlara sahip, dağ, orman, park, bahçe ve sahil havasına yakın olması faydalıdır. Günümüz şartlarında ofis ortamlarında bu imtiyaza sahip olmak oldukça güçtür. Doğal hava alışverişine uygun olmaya ve özellikle kalabalık çalışma ortamı olan ofislerde hava oldukça hızlı kirlenir ve yapay iklimlendirme sistemleri genel olarak istediğimiz faydayı sağlamaz. Bu gibi dezavantajların etkisini azaltmak için ofisinize bir tuz lambası yerleştirebilir ya da klimanızı iyonizer etkili modellerle değiştirebilirsiniz.

 

Işığınız Artsın:

Ofiste Feng Shui kriterleri içinde ofisinizin doğal ışık alması, enerjiniz ve iş veriminiz için önemlidir. Gün ışığı avantajına sahip ofislerde ve mümkün olan tüm alanlarda yapay ışık yerine gün ışığını kullanmalıyız. Kanadalı Feng Shui danışmanı Rodika Tchi’ye göre ışık ruhumuzu besleyen bir gıdadan farksızdır. Tchi, güneş alan saatlerde yapay ışıklandırmaları kapatıp stor ve jaluzileri sonuna kadar açmayı ve florasan lambalar yerine “day light” adıyla satılan güneş ışığı efekti lambaları tercih edilmesini tavsiye ediyor.

Masanız Yerini Bilsin:

Ofisinizdeki yaşamınızı en olumlu etkileyen faktörlerden biri de çalışma masanızın yeridir. Ofisinize gelenlere hakim olmadığınız bir masa konumlandırma sizi huzursuz edecektir. Ofisteki sirkülasyona hakimiyetiniz ofis konforunuz için önemlidir. Mevcut çalışma ortamınızda bunu sağlamanız mümkün değilse benzer bir etkiyi masanızda duran bir ayna ile de sağlayabilirsiniz.

Masanızın Hakimiyeti Elinizde Olsun:

 

 

Ofiste Feng Shui dediğimizde aklınıza en yakın ofis arkadaşınız olan masanız gelmeli. Masanızın da Feng Shui dokunuşuna ihtiyacı var. Öncelikle masanızın üstündeki alanı 9 adet küçük kareden oluşan bir bütün olarak düşünün ve her kareyi bir Feng Shui bölgesi olarak kabul edin.

 

1- Bolluk ve refahlık: Yeşil bir bitki, kristal bir biblo ya da antika bir saat gibi değerli objeler ya da bilgisayarınızı yerleştirebilirsiniz. Renk olarak da, mor tonlarını tercih etmenizde fayda var.

 

2- Ün ve saygınlık: Masanızın bu bölgesine kartvizitlerinizi ya da aldığınız ödülleri yerleştirebilirsiniz. Diploma, plaket, sertifika ya da madalyalar bu bölgede konumlandırılması gereken objelerden.

 

3- Aşk ve ilişkiler: Bu bölgeye romantik çağrışımlar yapacak objeler konumlandırabilirsiniz. Taze çiçekler, romantik bir kar küresi ya da sevgilinize çekildiğiniz bir fotoğraf buraya yerleştirmek için ideal olabilir.

 

4- Aile: Doğal ahşap çerçeveye sahip bir aile fotoğrafı enerjiyi hissetmenize yardımcı olur.

 

5- Sağlık: Bu alanı boş bırakmak ya da mavi-yeşil tonlarının etkisini yaratmak, sağlık enerjinizi tetikler.

 

6- Yaratıcılık: Yaratıcılığınızı arttıracak metal objeler, karalama kağıtları ya da not defterleri bu alanın en doğru sahipleridir.

 

7- Akıl ve bilgelik: Hayatınızın mottosunu, en sevdiğiniz filozofun kitabını ya da sizi bir sonraki adıma taşıyacak nesneleri bu alanda kullanabilirsiniz.

 

8- Kariyer: Bu alanda kariyer hedefleriniz için kendinizi motive edecek notlar bulundurun.

 

9- Sosyal hayat ve seyahat: Bir sonraki ya da hayalinizdeki sosyal hayat-seyahat bilgileri de masanızın sağ ucunda yerini aldıysa hazırsınız demektir.

 

Ofiste Feng Shui felsefesini hayata geçirmek, sizin çalışma verimliliğinizi arttırdığı gibi, iç huzurunuzu da pekiştirecektir.

× Sorularınız ve teklif almak için bize ulaşın...